## Percentage

Question 1 ->Click on any option to know the correct answers (सही उत्तर जानने के लिए किसी भी Choice पर क्लिक करें) |

4,50,000 kg | |

5,00,000 kg | |

4,00,000 kg | |

None of these |

Pure iron = 25% of remaining ore = 80*25/100 = 20 kg.

20 kg pure Iron is obtained from 100 of hematite.

1 kg pure Iron is obtained from = 100/20 hematite;

Then, 80000 kg pure Iron is obtained from = (100/20)*80000 = 400000 kg hematite.

Question 2 ->Click on any option to know the correct answers (सही उत्तर जानने के लिए किसी भी Choice पर क्लिक करें) |

90% | |

60% | |

6% | |

10% |

Question 3 ->Click on any option to know the correct answers (सही उत्तर जानने के लिए किसी भी Choice पर क्लिक करें) |

98% | |

99% | |

75% | |

77% |

Initial Volume of the cuboid,

= length * breadth * height = 10 *10*10 = 1000 cubic unit.

After increment dimensions become,

Length = (10 + 10% 0f 10) = 11 unit.

Breadth = (10 + 20% of 10) = 12 unit.

Height = (10 + 50 of 10) = 15 unit.

Now, present volume = 11 *12 *15 = 1980 cubic unit.

Increase in volume = 1980 - 1000 = 980 cubic unit.

% increase in volume = (980/1000)*100 = 98%.

**Mind Calculation Method:**

100==50%↑(height effects)==>150==20%↑(breadth)==>180==10%↑(length effects)==>198.

Change in volume = 98%.

[We can take net percentage change in any order.]

Question 4 ->Click on any option to know the correct answers (सही उत्तर जानने के लिए किसी भी Choice पर क्लिक करें) |

_{1}, M

_{2}and M

_{3}which produces 25%, 35% and 40% of the total products respectively. M

_{1}, M

_{2}and M

_{3}produces 2%, 4% and 5% defective products, respectively. what is the percentage of non-defective products ?

89% | |

97.10% | |

96.1% | |

86.10% |

^{1}= 25 X 0.98 = 24.5%

Non-defective products M^{2} = 35 X 0.96 = 33.6%

Non-defective products M^{3}= 40 X 0.95 = 38%

**Percentage of non-defective products = 24.5 + 33.6 + 38 = 96.1%**

Question 5 ->Click on any option to know the correct answers (सही उत्तर जानने के लिए किसी भी Choice पर क्लिक करें) |

16.66% | |

14.66% | |

11.33% | |

20% |

Initially, let there be 100 goats. Then

**100 == 40% ↑==> 140 ==30%↓(declined to 70%)==> 98 ==30%↑ ==> 127.4 ==10%↓(sold)==> 114.66**

Hence, % increase = 14.66% **[As 100 becomes 114.66].**

Question 6 ->Click on any option to know the correct answers (सही उत्तर जानने के लिए किसी भी Choice पर क्लिक करें) |

*a*=

*b*, then

*b*% of 20 is the same as:

20% of a | |

4% of a | |

5% of a | |

None of these |

Question 7 ->Click on any option to know the correct answers (सही उत्तर जानने के लिए किसी भी Choice पर क्लिक करें) |

49 | |

58 | |

55 | |

52 |

Schedule working hours in week = 48.

Total pay in a week for schedule working hours = Rs. 480.

Pay per hour for schedule working hours = 480/48 = Rs. 10.

Pay per hour for over time = 10 + 25% of 10 = Rs. 12.5.

Total pay in that particular week = Rs. 605.

Extra pay = 605 - 480 = 125.

So, total over time = 125/12.5 = 10 hours.

Thus, total work hour altogether in that week = 48 +10 = 58 hours.

Question 8 ->Click on any option to know the correct answers (सही उत्तर जानने के लिए किसी भी Choice पर क्लिक करें) |

1060 | |

500 | |

980 | |

786 |

Question 9 ->Click on any option to know the correct answers (सही उत्तर जानने के लिए किसी भी Choice पर क्लिक करें) |

16 :13 | |

5 :7 | |

7 :9 | |

12 :11 |

Question 10 ->Click on any option to know the correct answers (सही उत्तर जानने के लिए किसी भी Choice पर क्लिक करें) |

Rs. 6,00,625 | |

Rs. 525625 | |

Rs. 5,00,000 | |

Rs. 5,26,000 |