## Online aptitude test questions and answers for company exam

Please wait while the activity loads.

If this activity does not load, try refreshing your browser. Also, this page requires javascript. Please visit using a browser with javascript enabled.

If this activity does not load, try refreshing your browser. Also, this page requires javascript. Please visit using a browser with javascript enabled.

Question 291 ->Click on any option to know the correct answers (सही उत्तर जानने के लिए किसी भी Choice पर क्लिक करें) |

In a certain corporation, there are 1230 male employees and 270 female employees. It is known that 10% of the male employees have advanced degrees and 30% of the females have advanced degrees. If one of the employees is chosen at random, what is the probability this employee has an advanced degree and is female?

17/125 | |

27/500 | |

57/250 | |

51/250 |

Question 291 Explanation:

Total number of employees = 1230+270 = 1500

Number of female employess with Adv. degree = 270*30/100= 81

Probability = 81/1500 = 27/500

Number of female employess with Adv. degree = 270*30/100= 81

Probability = 81/1500 = 27/500

Question 292 ->Click on any option to know the correct answers (सही उत्तर जानने के लिए किसी भी Choice पर क्लिक करें) |

Two numbers are in the ratio 3 : 7. If their L.C.M. is 231. What is sum of the numbers?

100 | |

None of these | |

111 | |

120 |

Question 292 Explanation:

Let the numbers be 3x and 7x

LCM of 3x and 7x is 21x

So as per question 21x = 231

=> x= 11

3x = 3*11 = 33 and 7x = 7*11 = 77

Sum of the numbers = 33+77 = 110

LCM of 3x and 7x is 21x

So as per question 21x = 231

=> x= 11

3x = 3*11 = 33 and 7x = 7*11 = 77

Sum of the numbers = 33+77 = 110

Question 293 ->Click on any option to know the correct answers (सही उत्तर जानने के लिए किसी भी Choice पर क्लिक करें) |

Upto how many integers we should take the product 1*2*3*4*5..... to make 31 zeros at last of the number.

140 | |

120 | |

135 | |

125 |

Question 293 Explanation:

For obtaining 31 zeros at last of the number, 31 powers of 5 is necessary. Product 1*2*3*4*5upto 125

contain 5, 10, 15. 125. These 25 numbers are multiple of 5, besides it 25, 50, 75, 100, 125 contain

a second 5 and 125 contains a third 5 hence total number of 5 = 25+5+1 = 31

contain 5, 10, 15. 125. These 25 numbers are multiple of 5, besides it 25, 50, 75, 100, 125 contain

a second 5 and 125 contains a third 5 hence total number of 5 = 25+5+1 = 31

Question 294 ->Click on any option to know the correct answers (सही उत्तर जानने के लिए किसी भी Choice पर क्लिक करें) |

3 numbers are such that their product is perfect square. Set will be

2, 3, 10 | |

15, 2, 8 | |

6, 3, 12 | |

12, 9, 3 |

Question 294 Explanation:

check that 12*9*3 = 9*12*3 = 9*36 = perfect square

Question 295 ->Click on any option to know the correct answers (सही उत्तर जानने के लिए किसी भी Choice पर क्लिक करें) |

Two trains are running in same directions on parallel tracks. Train running with speed 64 Km/hr has 270 meter length and the second train running with speed of 36km/hr has 330 meter length. What is the time taken by the faster train to pass through the complete length of slower train (from front to rear)?

76.5 seconds | |

76.8 seconds | |

70.8 seconds | |

77.14 seconds |

Question 295 Explanation:

Relative speed= 64-36 = 28 km/hr = 28 * 5/18 = 70/9 m/sec

We are calculating the time taken by the faster train to completely pass the lenght of slower one.

Hence, distance = length of the slower train + lenght of faster train = 270+330 = 600 metre

Time = 600/70/9 = 77.14 seconds

We are calculating the time taken by the faster train to completely pass the lenght of slower one.

Hence, distance = length of the slower train + lenght of faster train = 270+330 = 600 metre

Time = 600/70/9 = 77.14 seconds

Question 296 ->Click on any option to know the correct answers (सही उत्तर जानने के लिए किसी भी Choice पर क्लिक करें) |

The rate of interest on a sum of money is 4% per annum for the first 2 years, 6% per annum for the next 4 years and 8% per annum for the period beyond 6 years. If the simple interest accrued by the sum for a total period of 9 years is Rs. 1120, what is the sum?

Rs.2000 | |

Rs.3000 | |

Rs.1800 | |

Rs.4000 |

Question 296 Explanation:

Let the sum be x. Then,

{(x*4*2)/100}+{(x*6*4)/100}+{(x*8*3)/100} = 1120

x = 1120*100/56 = 2000

{(x*4*2)/100}+{(x*6*4)/100}+{(x*8*3)/100} = 1120

x = 1120*100/56 = 2000

Question 297 ->Click on any option to know the correct answers (सही उत्तर जानने के लिए किसी भी Choice पर क्लिक करें) |

A man divides his property between 3 children in such a way that Mohan gets 50% of the total property. Gaurav gets fifth part of the remaining property. If Hemant gets 1 lacs 50 thousand rupee, then the total property is

168000 Rs | |

192000 Rs | |

375000 Rs | |

288000 Rs |

Question 297 Explanation:

Total property = 100 %

Part of Mohan = 50%

Part of Gaurav = 50%/5 = 10%

Part of Hemant = 40%

Given Part of Hemant = 150000

40% = 150000

Then total property = 150000*100/40 = 375000 Rs

Part of Mohan = 50%

Part of Gaurav = 50%/5 = 10%

Part of Hemant = 40%

Given Part of Hemant = 150000

40% = 150000

Then total property = 150000*100/40 = 375000 Rs

Question 298 ->Click on any option to know the correct answers (सही उत्तर जानने के लिए किसी भी Choice पर क्लिक करें) |

What is the next number of the following sequence 1, 5, 5, 3, 10, 10, 5, 6, .....

15 | |

25 | |

18 | |

12 |

Question 298 Explanation:

1 = 1

1^2+2^2 = 1+4 = 5 = 5

1^2+2^2+3^2 = 1+4+9 = 14 = 1+4 = 5 (Sum of digit)

1^2+2^2+3^2+4^2 = 1+4+9+16 = 30 = 3+0 = 3

1^2+2^2+3^2+4^2+5^2 = 1+4+9+16+25 = 55 = 5+5 = 10

1^1+2^2.....+6^2 = 1+4+...+36 = 55+36 = 91 = 9+1 = 10

1^2+2^2+.....+7^2 = 1+4+.....+49 = 91+49 = 140 = 1+4+0 = 5

1^2+2^2+.....+8^2 = 1+4+.....+64 = 140+64 = 204 = 2+0+4 = 6

Similarly next

1^2+2^2+.....+9^2=1+4+.....+81 = 204+81=285=2+8+5= 15

1^2+2^2 = 1+4 = 5 = 5

1^2+2^2+3^2 = 1+4+9 = 14 = 1+4 = 5 (Sum of digit)

1^2+2^2+3^2+4^2 = 1+4+9+16 = 30 = 3+0 = 3

1^2+2^2+3^2+4^2+5^2 = 1+4+9+16+25 = 55 = 5+5 = 10

1^1+2^2.....+6^2 = 1+4+...+36 = 55+36 = 91 = 9+1 = 10

1^2+2^2+.....+7^2 = 1+4+.....+49 = 91+49 = 140 = 1+4+0 = 5

1^2+2^2+.....+8^2 = 1+4+.....+64 = 140+64 = 204 = 2+0+4 = 6

Similarly next

1^2+2^2+.....+9^2=1+4+.....+81 = 204+81=285=2+8+5= 15

Question 299 ->Click on any option to know the correct answers (सही उत्तर जानने के लिए किसी भी Choice पर क्लिक करें) |

Six bells commence tolling together and toll at intervals of 2 4 6 9 10 and 12 seconds. In first 30 minutes how many times do they toll together?

16 | |

11 | |

25 | |

24 |

Question 299 Explanation:

Answer: 26

LCM of 2 4 6 9 10 and 12 = 180

This means that every 180 seconds the bells will toll together

So in 30 minute or 1800 seconds number of times they will toll together = 1800/180 = 10

As its mentioned that Six bells commence tolling together, so in the beginning i.e. at 0 the bells have tolled together so Answer is 10+1 = 11

LCM of 2 4 6 9 10 and 12 = 180

This means that every 180 seconds the bells will toll together

So in 30 minute or 1800 seconds number of times they will toll together = 1800/180 = 10

As its mentioned that Six bells commence tolling together, so in the beginning i.e. at 0 the bells have tolled together so Answer is 10+1 = 11

Question 300 ->Click on any option to know the correct answers (सही उत्तर जानने के लिए किसी भी Choice पर क्लिक करें) |

Two trains each 365 meter long, are running in opposite directions on parallel tracks. If their speeds are 44 km/hr and 64 km/hr respectively, the square of time taken by the faster train to pass the driver of the slower one is?

144.26 seconds | |

148.03 seconds | |

149.01 seconds | |

12.31 seconds |

Question 300 Explanation:

Relative speed= 64+44 = 108 km/hr = 108 * 5/18 = 30 m/sec

We are calculating the time taken by the faster train to pass the driver of the slower one.

Hence, distance = length of the faster train = 365 metre

Time = 365/30 = 12.16 seconds

Square of time taken = (365/30) ^2 = 148.03

We are calculating the time taken by the faster train to pass the driver of the slower one.

Hence, distance = length of the faster train = 365 metre

Time = 365/30 = 12.16 seconds

Square of time taken = (365/30) ^2 = 148.03

There are 300 questions to complete.